Jefferson Athletics Composite Calendar

October 2019
Schedule for the month of October 2019
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
29
at Kutztown Fall Invitational
Round One
2nd of 4 (358)
30
vs Bryn Athyn/Goldey-Beacom
Final
2nd of 3 (327)

at Kutztown Fall Invitational
Final
2nd of 4 (708)
1
at Alvernia Fall Invitational
Final
NTS

at Chestnut Hill
Final
W, 4-3

at Chestnut Hill
Final
W, 3-1
2
vs St. Thomas Aquinas
Final
L, 7-0

vs Wilmington (Del.)
Final
W, 3-0

at Chestnut Hill
Final
W, 2-1
3
vs Dominican (N.Y.)/Penn State Abington
Final
2nd of 3 (332)
4
5
at Paul Short Run
Final
16th of 44 (White Race)

at Paul Short Run
Final
17th of 40 (White Race)


vs Wilmington (Del.)
Final
W, 6-1


6
7
at CACC Championship
Round One
9th of 9 (334)
8
at CACC Championship
Final
9th of 9 (670)

vs Holy Family
Final
W, 3-0

9
at Holy Family
Final
W, 7-0
10

at USciences
Final
W, 5-2
11
12
vs Jack Saint Clair Memorial
Final
3rd of 13

vs Jack Saint Clair Memorial
Final
4th of 17

at Revolutionary Classic
Round One
1st of 9 (325)

at Navy Day Regatta
Final

vs Post
Final
W, 4-3


at Dominican (N.Y.)
Final
W, 2-0

at Dominican (N.Y.)
Final
W, 2-0
13
at Wesley Fall Invitational
Round One
3rd of 5 (331)

at Revolutionary Classic
Final
2nd of 9 (657)
14
at Wesley Fall Invitational
Final
3rd of 5 (665)
15
at West Chester
Final
L, 6-1

at West Chester
Final
W, 6-1

at Wilmington (Del.)
Final
W, 1-0
16
vs Dominican (NY)
Final
W, 7-0

at Cabrini
Final
W, 6-1

at #16 Wilmington (Del.)
Final
L, 6-2

17
at St. Thomas Aquinas
Final
L, 5-2
18
19
at Dominican (N.Y.)
Final
W, 3-0

at Caldwell
Final
W, 4-3

20
at Head of the Charles Regatta
Final
21
vs Neumann/USciences
Final
2nd of 3 (332)
22
vs #5 Seed Chestnut Hill
Final
W, 4-2

vs Goldey-Beacom
Final
W, 3-1

at Wilmington (Del.)
Final
W, 3-1
23
vs Goldey-Beacom
3:00 PM
24
25
vs #1 Seed Concordia (N.Y.)
@ Waterbury, Conn.
10:00 AM
26
at Head of the Schuylkill Regatta
TBA


at Drexel
2:00 PM

at Felician
5:30 PM

at Felician
8:00 PM
27
at CACC Championships
10:00 AM

at CACC Championships
9:00 AM

vs Alvernia/Arcadia
12:30 PM
28
at Knights Invitational
11:00 AM
29
30
vs Bridgeport
2:30 PM

at Holy Family
6:30 PM

at Molloy
7:00 PM

at Seton Hall
7:00 PM
31
1
2
at Caldwell
11:00 AM

vs Concordia (N.Y.)
1:00 PM

at Caldwell
1:30 PM